Jak jeść by być mniej zmęczonym?

Kocham fastfoody, ale nie mam siły wejść po schodach

Jak często spotykamy się w naszym otoczeniu z podobnymi stwierdzeniami? Niezdrowe, tłuste i przetworzone jedzenie wciąż cieszy się rzeszą fanów. Za jego popularnością przemawiają niskie ceny, duża dostępność (w końcu w każdym większym mieście w Polsce natrafimy na Mc Donalds czy KFC), a także krótki czas oczekiwania na posiłek. Stosowane w serwowanych daniach mieszanki przypraw i konserwantów tylko zaostrzają apetyt, sprawiając tym samym, że rzadko kiedy kończy się na jednym, niewielkim posiłku.

Miłość, którą pałają do nich ludzie zajadający się fastfoodami bywa niestety opłakana w skutkach, prowadzi do pogarszania się sylwetki, gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej, nie zapominając przy tym o negatywnym wpływie na naszą kondycję i gospodarkę energetyczną organizmu. Stając twarzą w twarz z faktami, ciężej jest wnieść na nogach 100 kilogramów na ostatnie piętro w bloku, niż 70.

Jeśli czujesz, że może to w jakiś sposób opisywać Ciebie, z pomocą przyjdą Ci sugestie dotyczące diety przeciwzmęczeniowej.

Zdrowie. Ogólne wskazówki przeciw zmęczeniu

Diety przesycone wysoko oczyszczonymi węglowodanami, tak jak i diety niskokaloryczne względnie ubogie w minerały takie jak żelazo lub cynk mogą być kolejnymi stopniami prowadzącymi do coraz większej intensyfikacji zmęczenia.

Cukier rafinowany a także łatwo trawiona przez ludzki organizm skrobia znajdująca się w większości wyrobów cukierniczych, ciastach ciasteczkach i rogalikach, szybko dostarczają nam energii, jako że przyswojenie wspomnianych składników następuje tuż po ich spożyciu. Po upływie zaledwie trzydziestu minut od momentu spożycia pokarmu, poziom glukozy we krwi w przypadku większości osób podatnych ulega gwałtownemu spadkowi, co skutkuje pojawieniem się uczucia zmęczenia.

Przyczyną niskiego poziomu cukru we krwi człowieka mogą być również zbyt długie przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami – w takiej sytuacji rozsądnym krokiem będzie praca nad regularnością posiłków, a także odpowiednie dopasowanie ich objętości i kaloryczności przy uwzględnieniu całkowitego dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na energię.

Paradoksalnie, zbyt duże ilości pokarmu przyjęte naraz, również mogą stanowić powód spadku energii i poczucia ogólnego zmęczenia. Dzieje się tak za sprawą zachodzących w organizmie procesów biochemicznych i hormonalnych, a bezpośrednio wiąże się to z poposiłkową redystrybucją krwi do łożyska naczyniowego układu pokarmowego.