Zdrowie psychiczne

Zdrowie to najważniejsza wartość w życiu człowieka i stan, w którym zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym możemy mówić o braku choroby i niepełnosprawności, a także o względnie dobrym samopoczuciu. O ile fizyczne dolegliwości doskwierają nam w sposób odczuwalny natychmiast, a niejednokrotnie mogą mieć wpływ na jakość życia, a nawet stanowić zagrożenie dla niego, o tyle często bagatelizowane są dolegliwości natury psychicznej. Warto jednak pamiętać, że zdrowie psychiczne ma równie wielki wpływ na komfort, w jakim żyjemy, nasze stosunki z innymi i codzienne samopoczucie, jak kwestie dotyczące chorób fizycznych. Bardzo często zdarza się również, że wskutek chorób natury psychicznej, pojawiają się jak najbardziej fizyczne objawy, mogące tylko potęgować zły stan psychiczny, rodzić lęki i obawy o własne zdrowie, a przede wszystkim utrudniać funkcjonowanie. Bardzo wiele dolegliwości w obrębie jamy brzusznej , ma swoje źródło w kłopotach na tle nerwowym czy depresyjnym.

Choroba daje o sobie znać

Osoby mające skłonności do nerwicy i stanów lękowych bardzo często latami chodzą od lekarza do lekarza, próbując zdiagnozować nieistniejące choroby. Dzieje się tak, ponieważ nerwica może objawiać się na przykład silnymi bólami brzucha, biegunkami, bólami pleców czy osłabieniem organizmu. Nawet, kiedy badania takie jak USG jamy brzusznej i gastroskopia wykluczą jakiekolwiek choroby, pacjentowi trudno jest uwierzyć w to, że bolesne dolegliwości są spowodowane nerwami. Nieustanne zmęczenie, wahanie wagi, brak snu lub jego nadmiar, silne migreny czy zaburzenie miesiączkowania to objawy depresji. Zdrowie psychiczne jest więc ważne nie tylko dlatego, abyśmy umieli cieszyć się życiem i tryskali radością, ale żeby nasz organizm pracował prawidłowo i nie przysparzał nam bólu. Czasami choroby takie muszą być niwelowane lekami, jednak w początkowych fazach, warto poszukać pomocy u psychologa.

Rozmowa formą terapii

Psycholog nie zajmuje się tym samym, czym psychiatra, i nie zaproponuje nad od razu ciężkich leków psychotropowych na poprawę humoru. Jego zadaniem jest zadawanie pytań i uważne słuchanie, dzięki czemu może znaleźć źródło problemów, z jakimi boryka się pacjent. Czasami przyczyny niskiej samooceny, napadów lękowych czy nerwicy leżą zupełnie gdzie indziej niż podejrzewał sam pacjent, a zadaniem psychologa jest umiejętne przepracowanie tych problemów wraz z pacjentem. Specjaliści twierdzą, że rozmowa z kompetentnym psychologiem powinna być jak narracja w książce. Pacjent opowiadający swoim życiu staje się narratorem i tak jak on, nadaje sens poszczególnym wydarzeniom, łącząc je w łańcuch wydarzeń. Dzięki takiego rodzaju terapii wielu ludzi cierpiących z powodu niskiej samooceny po raz pierwszy mówi na głos, jakie znaczenie w jego życiu miały poszczególne wydarzenia. Pomaga to w zrewidowaniu własnego postępowania i oddzielenia czynników, na które nie mieliśmy wpływu, od tego, co udało nam się osiągnąć wbrew niesprzyjającym okolicznościom.