Fizykoterapia przeciwko bólowi

Różnego rodzaju dolegliwości i choroby, z którymi się rodzimy, albo ubytki w zdrowiu powstałe w wyniku wypadków sprawiają, że jesteśmy zmuszeni podjąć leczenie. Poza przyjmowaniem leków rozkurczowych, przeciwbólowych, rozrzedzających krew oraz wielu innych, lekarze mogą skierować nas na leczenie w formie regularnych zabiegów pod okiem specjalistów. Rehabilitacja to ogół zabiegów, treningów, terapii i ćwiczeń, których celem jest możliwie jak największe zbliżenie pacjenta do stanu sprzed wypadku lub do względnego zdrowia. Regularność ćwiczeń pod okiem specjalistów daje ludziom szansę na sukcesywny powrót do zdrowia i coraz lepszą formę. Często po zakończonej rehabilitacji pacjenci z urazami ortopedycznymi, a nawet ciężkimi schorzeniami kręgosłupa, otrzymują zestaw ćwiczeń, które mogą samodzielnie wykonywać w domu. Dzięki sumienności i wykonywaniu dobranych indywidualnie ćwiczeń, pacjenci w końcu przestają odczuwać ból i mogą normalnie funkcjonować.

Leczenie oparte na czynnikach fizycznych

Fizykoterapia to dziedzina fizjoterapii, która polega na leczeniu różnorodnymi czynnikami fizycznymi. W tym wypadku bolesne dolegliwości mogą być leczone prądem, zmienną temperaturą, promieniowaniem ultrafioletowym, laserowym oraz podczerwienią, a nawet ultradźwiękami. Już od setek lat ludzie używali dostępnych środków z otoczenia, aby łagodzić ból, a były to wówczas głównie woda oraz ciepłe i zimne przedmioty. Na przestrzeni lat ta gałąź medycyny bardzo się rozwinęła i dziś może stanowić główną metodę leczenia przyjętą w konkretnym przypadku albo zabiegi uzupełniające. Bardzo często zdarza się również, że zabiegi fizykoterapeutyczne pomagają w poprawnym zdiagnozowaniu poważnych schorzeń, które wymagają silnej farmakologii albo operacji.

Terapia za pomocą światła, dźwięku i temperatury

Jednym z najpopularniejszych zabiegów fizykoterapeutycznych jest wykorzystanie lasera biostymulującego, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, zwłaszcza w przypadku nerwobóli i schorzeń stawów. Dodatkowo laser zmniejsza obrzęk i regeneruje tkanki, a także usprawnia mikrokrążenie. Laseroterapia nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, dlatego wielu ludzi decyduje się na nią, aby ulżyć sobie w cierpieniu, a także poprawić wygląd skóry w przypadku silnej łuszczycy. Z kolei terapia ultradźwiękami świetnie sprawdza się w przypadku rwy kulszowej, chorób kręgosłupa i choroby Reynauda. Leczenie zimnem, zwane powszechnie krioterapią, to używanie temperatury poniżej stu stopni Celsjusza na wybranych fragmentach ciała. Dzięki temu transport tlenu do mięśni przebiega sprawniej, a sam zabieg działa przeciwbólowo. Okazuje się więc, że różnorodne czynniki zewnętrzne mogą w konkretnych przypadkach bardzo przyczynić się do wyleczenia choroby, a przynajmniej do złagodzenia jej objawów, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Dzięki niewielkiej inwazyjności fizykoterapia od lat jest popularną na świecie metodą radzenia sobie z bólem.