Dolegliwości i choroby stawów

Stawy to ruchome połączenia pomiędzy kośćmi, o których ludzie zdrowi na co dzień nawet nie myślą. Trudno je jednak przecenić, a każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na ból stawów i poważniejsze dolegliwości z nimi związane, wie, że są to niesamowicie istotne elementy naszego ciała. Używane codziennie, przy każdej czynności, pozwalają nam funkcjonować i wykonywać wszystkie ruchy. Choroby stawów należą do bardzo bolesnych, a czasem nieestetycznych, dlatego jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Proces diagnozowania może być bardzo czasochłonny, nie tylko dlatego, że istnieją różne choroby stawów, ale również dlatego, że ich ból może być również objawem innych chorób. W zależności od dolegliwości, leczenie może przebiegać na różne sposoby.

Choroby stawów

Do najczęstszych chorób należy reumatoidalne zapalenie stawów , które jest chorobą wynikającą z nieprawidłowego działania układu odpornościowego. Towarzyszy mu częsta gorączka, bóle mięśni i stawów, drętwienie kończyn, a także utrata wagi związana z brakiem apetytu. Niestety, choroba ta jest nieuleczalna, jednak zdiagnozowana odpowiednio szybko i będąc pod kontrolą lekarzy, może być o wiele mniej dokuczliwa. Łuszczycowe zapalenie stawów pojawia się niemal zawsze wraz z pierwszymi zmianami skórnymi, które najczęściej widoczne są w okolicach łokci i kolan. Mimo wielu badań, wciąż nie ma lekarstwa na tę chorobę, która uprzykrza życie wielu ludziom na świecie. Z kolei osteoartoza to inaczej zwyrodnienie stawów, które objawia się bólem, zwłaszcza podczas wysiłku, trzeszczeniem stawów podczas ruchu i sztywnością stawów zaraz po przebudzeniu. Leczenie bólu pozostaje najważniejszą kwestią, biorąc pod uwagę, że choroby te nie są uleczalne, za to wyjątkowo bolesna i uciążliwe. Jeśli nie można pozbyć się problemu w stu procentach, warto przynajmniej zadbać o to, aby choroba się nie rozwijała i ulżyć sobie w bólu.

Ból stawów objawem choroby

Ból stawów nie świadczy wyłącznie o chorobie związanej z tymi częściami ciała. Jeśli jest on chroniczny i z czasem się nasila, może świadczyć o niezdiagnozowanej do tej pory chorobie albo przyjmowaniu leków, które źle na nas działają. Niektóre tabletki, na przykład cyklosporyna, mogą doprowadzić do tego typu dolegliwości. Stawy bolą również, kiedy w organizmie dojdzie do infekcji bakteryjnej, dny moczanowej, choroby zapalnej układu pokarmowego lub nowotworu kości. Choroby te można leczyć, jeśli zostaną rozpoznane jak najwcześniej, dlatego nie powinno się bagatelizować bólu w nadgarstku, kolanie czy biodrze. Oczywiście, pośród osób z chorobliwą nadwagą, stawy są do tego stopnia przeciążone, że jedynym ratunkiem jest dieta i sukcesywne wprowadzanie ruchu, aby masa ciała i przeciążenie nie miały negatywnych skutków. Bardzo często na choroby stawów cierpią również zawodowi sportowcy, tacy jak piłkarze czy tenisiści, którzy przez lata nadmiernie eksploatowali swoje ciało, nie mając czasu na regenerację czy prawidłowe leczenie kontuzji.