Wielki problem – otyłość

Wiek XX oraz XXI nazywane są stuleciami, w których główną chorobą na świecie jest otyłość. W tej chwili ponad miliard ludzi na świecie walczy z nadwagą, a blisko miliard zmaga się z chorobliwą otyłością, która może mieć tragiczne skutki. O otyłości mówimy wtedy, kiedy tkanka tłuszczowa wynosi u kobiet trzydzieści, a u mężczyzn dwadzieścia pięć procent całej masy ciała. W takich sytuacjach, kiedy można już mówić o uzależnieniu od niezdrowego jedzenia oraz ograniczonej do minimum aktywności fizycznej, kłopoty zdrowotne pojawiają się sukcesywnie i przyjmują coraz gorszą formę. Niestety, dodatkowe kilogramy to nie tylko wielki brzuch i kłopoty z zawiązaniem sznurówek, ale przede wszystkim szereg schorzeń, które wynikają z nadmiaru tłuszczu i cukru, braku ruchu oraz kolosalnego przeciążenia kości i stawów.

Zdrowie: skutki otyłości

Do najczęstszych powikłań otyłości należą cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Bardzo często ludzie, którzy ważą o wiele za dużo, mają problemy z płodnością, krążeniem, sercem, a nawet są bardziej narażone na niektóre rodzaje nowotworów. Nie można również bagatelizować wpływu, jakie nienaturalnie wielka masa ciała, ma na układ kostny i stawy, nieprzystosowane do dźwigania kilkudziesięciu albo więcej kilogramów ponad normę. Chorobliwa otyłość to również choroba, której objawy widoczne są natychmiast i bardzo często są publicznie komentowane lub wyśmiewane. Osoby z nadwagą niemal zawsze mają niską samoocenę i skłonność do depresji, wynikającą z problemów prywatnych i zawodowych. Badania potwierdzają, że otyli mają o wiele mniejsze szanse na znalezienie wymarzonej pracy czy stworzenie szczęśliwego związku niż osoby szczupłe. Dzieje się tak po pierwsze dlatego, że same nie uważają się za atrakcyjne i się izolują, a po drugie dlatego, że otyłość powszechnie nie jest raczej uznawana za atrakcyjną, a grubych ludzie uznaje się za leniwych i niezdyscyplinowanych.

Dieta ratująca życie

Kiedy człowiek jest tak gruby, że z dnia na dzień coraz gorzej znosi wykonywanie najbardziej prozaicznych czynności, a wyniki badań wykazują, że pora wziąć się za siebie, każda dieta może być na wagę złota, a nawet uratować komuś życie. Odchudzanie w przypadku osób, które od lat jedzą porcje ponad normę i wybierają niezdrowe przekąski, smażone potrawy czy słodkie napoje, nie jest łatwe. Ważne jest, aby organizm nie doznał szoku, a osoba ważąca 150 kilogramów, która do tej pory dostarczała organizmowi 10 tysięcy kalorii dziennie, nie może przejść na Dietę 1000 kalorii. Współpraca ze specjalistami w zakresie dietetyki i treningów dla otyłych powinna uwzględnić indywidualne potrzeby każdego z osobna. Zmiana nawyków żywieniowych, a więc rezygnacja z niezdrowego jedzenia na rzecz owoców, warzyw, ryb i mięsa gotowanego na parze, a także kasz , to pierwszy krok. Drugim jest metodyczne wprowadzanie ruchu do życia człowieka, którego ciało nie zniesie morderczych treningów. Determinacja i chęć przyjęcia pomocy to klucz do sukcesu i nowego życia.