Dowiedz się, jak zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem EBV

Mononukleoza – choroba pocałunków

Choroba pocałunków, czyli mononukleoza, to wynik zakażenia wirusem Epsteina-Barr, w skrócie EBV. Przenoszony jest drogą kropelkową. Jej objawy są bardzo podobne, jak w przypadku przeziębienia. Chory odczuwa więc bóle głowy, dreszcze. Pojawia się osłabienie i przemęczenie, a także podwyższona temperatura. W przypadku odczuwania objawów mogących świadczyć o zakażeniu wirusem Epsteina-Barr, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Leczenie i możliwe powikłania

Leczenie choroby pocałunków opiera się głównie na przyjmowaniu leków, mających na celu niwelowanie uciążliwych objawów. Bardzo często są to środki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, chroniące śluzówkę nosa czy przynoszące ulgę podrażnionemu gardłu. Często również stosuje się różnorodne płukanki, jak na przykład ta z szałwii. Leki takie jak acyklowir oraz glikokortykosteroidy także są pomocne w leczeniu. Warto wspomnieć, iż wirus nie zostaje usunięty z organizmu, a przebywa w nim w stanie uśpienia. Jest więc ryzyko jego reaktywacji, chociaż nie jest ono wielkie.
Przebyta choroba pocałunków może powodować różne powikłania, są one jednak rzadkością. Mowa o powikłaniach takich jak:
• Pękniecie śledziony,
• Problemy związane z drożnością dróg oddechowych,
• Małopłytkowość,
• Zapalenie płuc,
• Nacieki w drogach oddechowych.
Środki przeciwdziałania zakażeniom mononukleozy to przede wszystkim odpowiednia higiena. Ważne jest również to, aby nie używać rzeczy osobistych innych ludzi. Mowa tutaj na przykład o używanych sztućcach czy szczoteczce do zębów. Jako, iż dzieci są najbardziej narażone na zakażenie wirusem powodującym chorobę pocałunków, warto już od najmłodszych lat uczyć je przestrzegania zasad higieny i nie brania do buzi przedmiotów, na których może znajdować się ślina innej osoby.

Podsumowanie

Choroba pocałunków wywoływana jest przez zakażenie wirusem EBV. Jej objawy są bardzo podobne do tych, które odczuwa się podczas zwykłego przeziębienia. Są to bóle głowy, gorączka, dreszcze, podrażniona śluzówka i gardło. W przypadku zauważenia podobnych objawów, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który dobierze odpowiednie środki leczenia. Głównie będzie ono polegało na zwalczeniu uciążliwych objawów. Wirus przebywa w organizmie człowieka w stanie uśpienia, co oznacza możliwą reaktywację. To jednak zdarza się bardzo rzadko. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, warto przestrzegać zasad higieny. Ważne jest również to, aby nie używać przedmiotów, na których może znajdować się ślina innej osoby.