Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy i środki zapobiegawcze

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to schorzenie, które najczęściej powoduje zakażenie bakterią E.coli. Może mieć charakter ostry albo przewlekły. Nieleczone schorzenie ma negatywne skutki, może zagrażać życiu i powodować konieczność przeszczepu. Jeśli odczuwasz typowe objawy, zgłoś się do lekarza jak najszybciej. Jakie są objawy i czy istnieje możliwość zapobiegania odmiedniczkowego zapalenia nerek? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – typowe objawy

Typowe objawy dla odmiedniczkowego zapalenia nerek to:

  • ból, pieczenie oraz świąd podczas oddawania moczu,
  • niemożność opróżnienia pęcherza,
  • bóle w okolicach nerek,
  • bóle głowy.

Powyższe objawy powinny być powodem wizyty u lekarza. Szybkie podjęcie leczenia to większa prawdopodobieństwo skutecznego pozbycia się źródła problemu. Aby leczenie było skuteczne, niezbędne jest wykonanie określonych badań, pomocny okaże się także wywiad lekarski. To właśnie na podstawie pozyskanych informacji, lekarz jest w stanie zaproponować odpowiedni przebieg leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować przepisane środki aż do końca leczenia. Nie warto wcześniej odstawiać leków, nawet jeśli nieprzyjemne objawy ustąpiły. W czasie leczenia warto oszczędzać siły i nie przemęczać się.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek środki zapobiegawcze

Tak jak w przypadku wielu schodzeń, tak samo w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek, warto stosować działania profilaktyczne, które mogą zapobiec zakażeniu. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia i regularna higiena. W przypadku okolic intymnych, warto stosować środki pielęgnujące przeznaczone specjalnie do utrzymywania higieny tych okolic. Poza dbaniem o tę kwestię, warto również nawadniać organizm oraz stosować preparaty, które zawierają w swoim składzie solidne porcje wspomagającej żurawiny. Chociaż działania profilaktyczne nie dają stuprocentowej pewności, w dużej mierze chronią przed odmiedniczkowym zapaleniu nerek oraz innych schorzeń.

Podsumowanie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to schorzenie, które powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Jeśli je odczuwasz, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Odpowiednie badania oraz wywiad lekarski pozwolą ustalić przyczynę zakażenia oraz skutecznie ją wyeliminować. Aby zapobiegać odmiedniczkowemu zapaleniu nerek, stosuj działania profilaktyczne. Postaw na odpowiednią higienę, nawodnienie organizmu oraz środki zawierające żurawinę.