Jak leczyć zapalenie tchawicy.

Zapalenie tchawicy jest zapaleniem błony śluzowej głównego organu naszego układu oddechowego. Nawet jeśli jest łagodna, choroba ta jest dokuczliwa, a zapalenie tchawicy musi być odpowiednio leczone. Nauczmy się więc je rozpoznawać, aby lepiej je leczyć!

Zapalenie tchawicy – objawy.

Nasza tchawica wygląda jak rura, o długości około dziesięciu centymetrów, łącząca oskrzela z krtanią. Pozwala powietrzu, które wdychamy, krążyć w kierunku płuc, a następnie opuścić je przez nos lub usta podczas wydechu. Kiedy nasza tchawica jest podrażniona, lekko puchnie. Jest to tzw. zapalenie tchawicy. Oto główne objawy:
a. kaszel ze skurczami, zwykle suchy, który może stać się oleisty. Kaszel ten nasila się w pozycji leżącej;
b. niewielka (lub całkowita) utrata głosu;
c. ból zlokalizowany za mostkiem (w klatce żebrowej);
d. czasami gorączka, jeśli zapalenie tchawicy jest pochodzenia wirusowego.

Zapalenie tchawicy – przyczyny.

Zapalenie tchawicy jest często pochodzenia wirusowego, rzadziej bakteryjnego. Jest następstwem infekcji sfery laryngologicznej, takiej jak przeziębienie (o ładnej naukowej nazwie rhinopharyngitis) lub zapalenie krtani. Może być również spowodowana obecnością alergenów, takich jak pyłki, roztocza lub sierść zwierząt, które mogły wywołać alergiczny nieżyt nosa lub zapalenie zatok. Może być również spowodowana zanieczyszczeniem środowiska, paleniem tytoniu (nawet biernym) lub wielokrotnym wdychaniem toksycznych produktów (np. w miejscu pracy). Gdy jest przewlekłe, zapalenie tchawicy może w końcu być następstwem refluksu kwaśnego w żołądku – słynnego refluksu żołądkowo-przełykowego – lub obecności ciała obcego w obszarze wewnątrztchawiczym.

Zapobieganie zapaleniu tchawicy.

Jeśli zapalenie tchawicy ma podłoże alergiczne , poniższe wskazówki pomogą Ci mu zapobiec. Na przykład, zaleca się mycie i suszenie włosów na noc przed pójściem do łóżka oraz regularną zmianę poszewki na poduszkę. Dzięki temu w nocy nie będziesz wdychać żadnych alergenów. Jeśli jesteś palaczem, najlepiej jest ograniczyć spożycie papierosów lub, jeszcze lepiej, rzucić palenie. Jeśli pracujesz w obecności toksycznych produktów (w tym produktów gospodarstwa domowego), noś maskę ochronną. Jeśli cierpisz na zgagę, najpierw ją wylecz. Wreszcie, trzymaj wirusy na dystans poprzez regularne mycie rąk, wietrzenie domu dwa razy dziennie i unikanie zimnych chłodów!

Naturalne metody leczenia zapalenia tchawicy.

Aby zmniejszyć dyskomfort oddechowy i lepiej spać podczas epizodu zapalenia tchawicy, podnieś poduszkę. Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu (za pomocą nawilżacza) również złagodzi podrażnienia i kaszel. Jeśli chodzi o rośliny, napar z liści eukaliptusa pomoże Ci lepiej oddychać. Ciepłe mleko z miodem jest kolejnym środkiem, który łagodzi, leczy tchawicę i zmiękcza gardło. Ma również właściwości uspokajające i ułatwiające zasypianie. A stary dobry okład z nasion gorczycy lub zielonej glinki na klatce piersiowej będzie również doskonałym sprzymierzeńcem.

Kiedy się konsultować z lekarzem?

Naturalne środki zaradcze nie zadziałały? Jeśli oddychanie jest zbyt trudne lub kaszel jest zbyt drażniący, można kupić w aptece środki przeciwkaszlowe. Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, jeśli zapalenie tchawicy jest zakaźne, jest również rozwiązaniem. Ale w każdym przypadku, należy skonsultować się z lekarzem lub laryngologiem, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 15 dni. Tylko on będzie w stanie określić najbardziej odpowiednie leczenie.