Leczenie anginy — co jest najlepsze?

Leczenie anginy może obejmować zmiany stylu życia, leki lub angioplastykę i stentowanie. Odkryj korzyści i zagrożenia związane z każdym zabiegiem.

Zablokowane tętnice serca powodują ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa), uniemożliwiając obszarowi serca dostarczanie wystarczającej ilości tlenu. Twój lekarz mówi, że musisz leczyć blokady, aby uniknąć zawału serca i innych powikłań.

Istnieje kilka opcji leczenia dusznicy bolesnej, które mogą zależeć od rodzaju dławicy piersiowej. Jak wybierasz? Oto informacje pomocne.

Rodzaje anginy.

Angina to ból, dyskomfort lub ucisk w klatce piersiowej. Najczęstsze typy to przewlekła stabilna dusznica bolesna i niestabilna dusznica bolesna.

Stabilna dławica piersiowa. Ból w klatce piersiowej pojawia się, gdy serce pracuje na tyle ciężko, że potrzebuje więcej tlenu, na przykład podczas ćwiczeń. Ból może ustąpić, gdy odpoczywasz. Wzorzec bólu — jak długo trwa, jak często występuje, co go wyzwala i jak reaguje na odpoczynek lub leczenie — pozostaje stabilny przez co najmniej dwa miesiące.

Niestabilna dławica piersiowa. Jest to albo nowy ból w klatce piersiowej, albo zmiana w zwykłym schemacie bólu w klatce piersiowej, niezależnie od tego, czy nasila się, utrzymuje dłużej, czy też nie ustępuje po odpoczynku lub lekach.

Niestabilna dławica piersiowa jest niebezpieczna i jest znakiem ostrzegawczym zawału serca. Jeśli twoja dusznica bolesna jest niestabilna, natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Możliwości leczenia.

Najlepsze leczenie dławicy zależy od rodzaju dławicy piersiowej i innych czynników. Jeśli twoja dusznica bolesna jest stabilna, możesz ją kontrolować za pomocą zmian stylu życia i leków. Niestabilna dusznica bolesna wymaga natychmiastowego leczenia w szpitalu, które może obejmować leki i zabiegi chirurgiczne.

Leki.

Kilka leków może złagodzić objawy dusznicy bolesnej, w tym:

• Aspiryna. Aspiryna i inne leki przeciwpłytkowe zmniejszają zdolność krwi do krzepnięcia, ułatwiając przepływ krwi przez zwężone tętnice serca.
• Azotany. Azotany, często stosowane w leczeniu dusznicy bolesnej, rozluźniają i rozszerzają naczynia krwionośne, umożliwiając przepływ większej ilości krwi do mięśnia sercowego. Azotany w tabletkach lub aerozolach działają szybko, łagodząc ból podczas imprezy. Istnieją również długo działające pigułki azotanowe i plastry na skórę.
• Beta-blokery. Blokują one działanie hormonu epinefryny, znanego również jako adrenalina. Pomagają Twojemu sercu bić wolniej i z mniejszą siłą, zmniejszając wysiłek serca i łagodząc ból dławicowy.
• Statyny. Statyny obniżają poziom cholesterolu we krwi, blokując substancję, której organizm potrzebuje do wytwarzania cholesterolu. Mogą również pomóc organizmowi w ponownym wchłanianiu cholesterolu, który nagromadził się w nagromadzonych tłuszczach (blaskach miażdżycowych) w ścianach tętnic, pomagając zapobiegać dalszemu blokowaniu naczyń krwionośnych.
• Blokery kanału wapniowego. Nazywane również antagonistami wapnia, leki te rozluźniają i rozszerzają naczynia krwionośne, wpływając na komórki mięśniowe w ścianach tętnic. Zwiększa to przepływ krwi w sercu, zmniejszając lub zapobiegając dusznicy bolesnej.
• Ranolazyna (Ranexa). Ten lek przeciw dusznicy bolesnej może być przepisany z innymi lekami na dusznicę bolesną, takimi jak beta-blokery. Może być również stosowany jako substytut, jeśli objawy nie ustępują po zastosowaniu innych leków.