Objawy alergii na pyłki

Jednym z typowych i najbardziej popularnym objawem alergii wziewnej jest alergiczny nieżyt nosa, czyli zespół objawów, związanych z toczącym się w obrębie błony śluzowej nosa procesem zapalnym, który został wywołany przez alergeny środowiskowe. Alergiczny nieżyt nosa można podzielić na: okresowy i przewlekły – wszystko to, zależy od długości trwania objawów; łagodny, umiarkowany bądź ciężki – to zależy od nasilenia objawów; a także na sezonowy bądź całoroczny – co zależy od czasu ekspozycji na alergeny.

Objawy alergii na pyłki

Do typowych objawów alergicznego nieżytu nosa zalicza się: katar (najczęściej wodnisty), zapchany nos, uporczywe kichanie, świąd nosa a także oczu, zaczerwienienie i łzawienie oczu, a także obrzęk powiek. Oprócz tych najbardziej charakterystycznych dla alergii symptomów może pojawić się również: stan podgorączkowy, problemy z koncentracją, a także ogólne rozbicie. Każdego roku symptomy alergii na pyłki drzew, pojawiają się znacznie wcześniej od objawów uczulenia na inne rośliny, ale u wielu osób ten typ alergii ma łagodną postać. W okresie tym najczęściej pojawiają się: napady kichania, swędzenie oczu, lekka chrypka czy uczucie wiercenia w nosie.

Zdrowie

U niektórych osób alergia może mieć znacznie cięższą postać. Często w tego typu sytuacjach nierzadko mylnie diagnozuje się u nich przeziębienie. Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia. W Polsce największym problemem są trawy, które wywołują objawy uczulenia aż u 60% alergików. Alergii na trawy towarzyszy zwykle uczulenie na zboża, zwłaszcza na pyłki kukurydzy czy też żyta. Do najczęściej uczulających drzew można zaliczyć pyłki: leszczyny, olchy, brzozy, dębu, wierzby czy też topoli. Objawy alergii powodują często pyłki traw: kupkówki pospolitej , kostrzewy czerwonej, mietlicy, tymotki łąkowej, tomki wonnej, życicy trwałej, wiechliny łąkowej, a nawet żyta. W lecie pylą również chwasty, a ich największe stężenie przypada na sierpień i początek września. Do uczulających chwastów można zaliczyć pyłki: pokrzywy, pomurnika lekarskiego, bylicy pospolitej, babki zwyczajnej, komosy oraz szczawiu. Aby uniknąć symptomów alergii, należy ograniczyć styczność z alergenami. W okresie pylenia roślin szczególnie warto ograniczać spacery, zwłaszcza te w pobliżu parków, łąk czy lasów w bardzo ciepłe, suche i słoneczne dni. Najlepiej spacerować w centrum miasta, gdzie występuje uboga roślinność i po deszczu bądź burzy, gdyż wtedy stężenie alergenów jest o wiele bardziej mniejsze.