Leczenie zapachami dla zdrowia

Zdrowie jest dla człowieka niezwykle ważne. Jeżeli człowiek nie będzie się o nie troszczył, pojawią się choroby, a walka z nimi może być uciążliwa i bardzo wymagająca. Wśród metod zadbania o zdrowie warto próbować także tych, które są mniej popularne. Jakiej metodzie można się między innymi przyjrzeć? To między innymi aromaterapia naturalna alternatywa dla zdrowia, o której warto pomyśleć, starając się bardziej zadbać o siebie.

Zapachy na zdrowie

Medycyna alternatywna towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Korzystając z dobrodziejstw natury, poznając to, co ona daje, ludzie nauczyli się leczyć za pomoc ziół, odpowiednich roślin. To samo jest w przypadku aromaterapii – wykorzystuje się w niej bowiem nic innego jak olejki eteryczne naturalnego pochodzenia.

Naturalnymi olejkami eterycznymi, które się pozyskuje, to między innymi olejek lawendowy, olejek bergamotowy, olejek cedrowy, olejek eukaliptusowy, olejek różany. Każdy z nich wykazuje specyficzne działanie względem pewnych dolegliwości. Najlepiej znaleźć pasujący do tego, co dolega i czego nie chce się już odczuwać.

Jak wygląda ta terapia? Olejki wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe, skórę i błony śluzowe. Stosuje się je bezpośrednio na skórę, na przykład podczas masażu, lub poprzez inhalację. Inne możliwości to kompres czy wieczorna kąpiel.

Dobroczynne właściwości

Korzystanie z olejków eterycznych przynosi ze sobą wiele prozdrowotnych korzyści dla organizmu, działają one bowiem przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie oraz odkażająco. Poza tym olejki eteryczne pobudzają układ odpornościowy, jak i poprawiają przy tym krążenie krwi. Do tego niwelują zmęczenie, odprężają, relaksują i mają kojący wpływ na układ nerwowy.

Przez te właściwości aromaterapia polecana jest osobą borykającym się z dużym stresem, cierpiącym na często bóle głowy, wspomaga ona również walkę z trądzikiem. Leczenie zapachem sprzyja rozluźnieniu, więc warto sięgnąć po nie także, gdy dopada zbyt duże zmęczenie.

Aromaterapia w domu

By za pomocą olejków eterycznych poprawić swoje samopoczucie, nie trzeb udawać się w tym celu do SPA – wolny pokój lub łazienka w domu całkowicie do tego wystarczy. Z mocy olejków eterycznych można skorzystać, tworząc z nich własny kompres – wystarczy wymieszać 125 mililitrów wody z 5-10 kropelkami wybranego olejku, namoczyć tą mieszanką suchy ręcznik i przyłożyć do bolącego miejsca – wlewając kilka kropelek do ciepłej wody.

Jeżeli chce się przygotować domową inhalację, poza wybranym olejkiem potrzebna będzie miska z ciepłą wodą i ręcznik. Do wody wlewa się kilka kropelek olejku, następnie pochyla nad miską, a głowę okrywa ręcznikiem dość szczelnie, by para z olejków osiadać mogła na twarzy. Wystarczy wdychać zapach tej mieszanki, by poczuć się lepiej i wzmocnić swój organizm.