Jakie egzotyczne zwierzęta można trzymać w domu?

W Polsce ponad połowa ludzi ma zwierzęta domowe. Najczęściej są to psy lub koty, a także chomik, króliki czy świnki morskie. Wiele osób ma także akwaria z rybkami. Jednak wśród osób posiadających domowych pupili są również tacy, którzy wybierają bardziej egzotycznych przyjaciół. Jakie zwierzęta można trzymać w domu?

Najczęstszym kryterium wyboru zwierząt domowych jest łatwość w ich utrzymaniu i pielęgnacji. Oprócz psów, kotów czy gryzoni ludzie trzymają w domu bardziej egzotyczne okazy. Okazuje się jednak, że lista zwierząt, które możemy legalnie trzymać w domu, jest znacznie dłuższa. Oczywiście gatunki jadowite czy drapieżne nie mogą być trzymane w warunkach domowych. Decydując się na egzotyczna odmianę pupila, musimy zdawać sobie sprawę, że zabranie ich pod swój dach, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.

Egzotyczne zwierzęta jakie można trzymać w domu?

Największą jaszczurką, jaką możemy trzymać w warunkach domowych jest legwan. Jego naturalne środowisko znajduje się w Ameryce Środkowej i Południowej. Może osiągnąć nawet do półtora metra długości. Jest to bardzo spokojna, roślinożerna jaszczurka. Musi być hodowana w specjalnych warunkach, ale sama hodowla nie jest bardzo skomplikowana.

Kolejny egzotycznym zwierzęciem, które jest hodowane w domu jest wąż. Osoby, które chcą mieć w domu węża, muszą się upewnić najpierw czy hodowla danego gatunku nie jest w Polsce zabroniona. Jednak ilość odmian węży, które można mieć w domu jest dosyć spora. Mogą to być małe, zielone węże nadrzewne, jak również duże pytony. Większość gatunków, które mogą być hodowane w warunkach domowych, oswaja się z człowiekiem.

Kolejnym, często wybieranym egzotycznym zwierzęciem jest Ptasznik. Podobnie jak z wężami należy upewnić się, że dany gatunek można hodować w naszym kraju. Tu również wybór gatunków jest spory. Możesz kupić kolorowego nadrzewnego pająka lub ziemnego – ciemnego i włochatego.

Jeż pigmejski to egzotyczne zwierze , które coraz częściej gości w naszych domach. Osiąga długość 15-25 cm, żyje od czterech do sześciu lat. Jest to zwierze mało aktywne za dnia, a koszty jego utrzymania nie są wysokie. Powinny być trzymane w klatce lub terrarium.

Gdy posiadamy zwierzę domowe, musimy pamiętać, że jest ono od nas całkowicie zależne. Decydując się na hodowanie zwierzęcia egzotycznego, należy się do tego odpowiednio przygotować. Najpierw musimy dowiedzieć się, jakie są specjalne potrzeby zwierzęcia, by zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwijania się. Dobrze jest poczytać różne fora internet -owe, by zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. Co więcej kupując zwierzaka, musimy mieć pewność, że pochodzi z legalnego źródła.