Charakterystyka choroby zwyrodnieniowej psa

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów u psów, dotykającą około jednej czwartej populacji. Jest to przewlekła choroba stawów. Choroba ta charakteryzuje się utratą chrząstki stawowej, pogrubieniem torebki stawowej i tworzeniem nowych kości wokół stawu (osteofitoza) i ostatecznie prowadząca do bólu i dysfunkcji kończyn. Osteofitoza pojawia się m.in. na krawędziach trzonów kręgowych, w okolicy stawu kolanowego, biodrowego, stawów dłoni i palców. Narośle kostne utrudnia poruszanie i zginanie kończyn. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. Często się zdarza, że choroba zwyrodnieniowa stawów psów występuje bez oczywistych przyczyn pierwotnych i może być związana z genetyką i wiekiem. Inne czynniki przyczyniające się do zwyrodnienia stawów psów dotyczą nadwagi psa, rodzaju płci, i zbyt intensywnych ćwiczeń

 Symptomy i objawy zwyrodnienia stawów u psa

Często zdarza się, że właściciel przychodzi do weterynarza, mówiąc „pies spowalnia się” lub „starzeje się”; nie zdają sobie sprawy, że mogą to być objawy zwyrodnienia stawów psa. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ ich pies odczuwa znaczny ból, ponieważ spodziewają się, że będzie skomleć, lub utykać. Ale psy nie okazują bólu tak jak my. Niektóre psy tak dobrze radzą sobie z dyskomfortem choroby zwyrodnieniowej, że właściciel jest zszokowany, gdy stwierdza, że ​​to początek tej choroby.
Objawy zwyrodnienia stawów u psa są często niespecyficzne i obejmują:

  • Upośledzenie aktywności: niechęć do ćwiczeń, spadek ogólnej aktywności, sztywność, kulawizna, niezdolność do skakania, zmiany w chodzie, takie jak „podskoki króliczka”.
  • Ból podczas manipulacji: zmiany behawioralne, takie jak agresja lub oznaki dyskomfortu.

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle stawia się na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oglądanie, obmacywanie (palpacja) opukiwanie, osłuchiwanie i różnych metod obrazowania (prześwietlenie rentgenowskie).

Na początku badania fizykalne będzie zorientowane na dotknięty staw lub stawy. Weterynarz wykonuje badanie dotykowe kończyn i stawów, aby ocenić bolesną reakcję, pogrubienie torebki stawowej, nagromadzenie płynu stawowego (wysięk) lub czasami osteofity i atrofię mięśni (wyniszczenie).
Najczęściej stosowaną metodą obrazowania jest prześwietlenie rentgenowskie. Mają one jednak ograniczone zastosowanie, ponieważ dostarczają informacji tylko o zmianach strukturalnych kości (osteofitoza) i pokazują tylko ograniczone zmiany w tkankach miękkich, dlatego należy je łączyć z wynikami badania fizykalnego.
Inne narzędzia diagnostyczne , które stają się coraz bardziej popularne, to obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, które może dostarczyć informacji dotyczących struktur tkanek miękkich (więzadła, łąkotki) oraz tomografia komputerowa, która jest przydatna do oceny zmian strukturalnych kości w stawach o bardziej złożonej anatomii, takich jak łokcie, karpi (nadgarstki) lub tarsi (kostki)

Leki na chorobę zwyrodnieniową psa.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (karprofen, meloksykam, derakoksyb, ketoprofen itp.) są najczęściej stosowanymi lekami stosowane w chorobie zwyrodnieniowej psa. U psów, którzy nie tolerują niesteroidowych leków przeciwzapalnych, można rozważyć dodatkowe leki przeciwbólowe (amantadyna, gabapentyna, tramadol, kodeina, kortykosteroidy, paracetamol, akupunktura), chociaż ogólnie brakuje badań potwierdzających ich skuteczność w leczeniu bólu w chorobie zwyrodnieniowej psa.
Suplementy na zwyrodnieniowe stawów psa.
Dokładny mechanizm, w jaki suplementy stawów mogą pomóc złagodzić ból z powodu choroby nie jest dobrze poznany. Siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 to najczęściej polecane suplementy na stawy i nie wywołują one poważnych skutków ubocznych.
W niektórych przypadkach, wskazane może być zabieg chirurgiczny, który w niektórych przypadkach jest najlepszym wyborem leczenia.