Dolegliwości ciążowe. Jak sobie z nimi radzić? Nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu w ciąży może być niekomfortowym i krępującym doświadczeniem, jednak spotyka wiele kobiet. Zdarza się podczas wysiłku, czyli kichania, śmiania się, kaszlu lub podczas dźwigania. Spowodowane jest osłabieniem mięśni dna macicy i uciskiem na pęcherz moczowy. Na szczęście ta dolegliwość zwykle zanika po porodzie.

Nie należy jednak lekceważyć tego problemu, a nad nim pracować. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia mięśni Kegla. Te ćwiczenia bardzo pomagają nie tylko w czasie ciąży, ale również ułatwiają sam poród, a dodatkowo znacznie szybciej dojdziemy do siebie już po porodzie.

Dodatkowo można nosić przy sobie wkładki lub podpaski, żeby nie męczyć się z przemoczoną bielizną. Równie ważne jest jednak , żeby dbać o higienę intymną i nie pogarszać swojego stanu, ponieważ możemy doprowadzić do infekcji. Jeżeli nie mamy możliwości podmycia się, bo przebywamy poza domem, warto użyć chusteczek nawilżających. Poza tym powinno się nosić przewiewną bieliznę, nie wstrzymywać moczu i starać się opróżniać pęcherz do końca. Dlatego właśnie nie zaleca się wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla podczas oddawania moczu, ponieważ to może spowodować jego zatrzymanie.

Ważne jest, aby mimo nietrzymania moczu nie ograniczać spożywanych płynów. Odpowiednie nawodnienie w czasie, jakim jest ciąża, to niezwykle istotny aspekt zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka.

Jeśli zauważymy u siebie objawy zapalenia pęcherza (mętny mocz, ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu) należy powiadomić o tym swojego lekarza, gdyż zaniedbanie może doprowadzić do wiele poważniejszych konsekwencji zdrowotych.

Zdarza się tak, że mimo upływu kolejnych miesięcy od porodu, nadal cierpimy na nietrzymanie moczu. W takiej sytuacji najlepiej udać się do ginekologa, który pokieruje odpowiednim leczenie -m i pomoże pozbyć się niechcianego problemu.