Znaczenie imion

Imieniny to święto danego patrona lub świętego z kalendarza liturgicznego, które każdego dnia świątują ludzie, będący jego imiennikami. Święto to jest szczególnie popularne w Polsce, z wyjątkiem regionu kaszubskiego i Górnego Śląska, gdzie świętuje się przede wszystkim urodziny, a także w Szwecji, Grecji, niektórych krajach bałkańskich, w Rosji i na Ukrainie. Każdego dnia kilka osób o konkretnych imionach obchodzi swoje święto, a w większej części Polski jest to święto ważniejsze nawet od urodzin. Niektóre imiona pojawiają się w kalendarzu nawet kilka razy w roku, a wówczas obchodzi się to święto, które wypada najwcześniej po naszych urodzinach.

Jak masz na imię i co to oznacza?

Wybór imienia dla dziecka to jeden z największych dylematów przyszłych rodziców. Czasami wybierają oni te , które pojawiały się wcześniej w rodzinie i należały do kogoś, kto cieszył się ich szczególną sympatią, niejako oddając mu cześć. Zdarza się również, że doszukujemy się etymologii imion, aby nadać dziecku takie, którego znaczenie ma określić jego cechy lub coś, co jest nam bliskie. Na przykład imię “Jolanta” pochodzi z języka greckiego i oznacza “fiołek”. Celina to niebo, Zofia to mądrość, Hanna jest pełna wdzięku, a Marianna to “napawająca radością”. Jeśli więc chcemy, aby imię miało konkretne znaczenie, spośród wielu z nich, znajdziemy takie, które będzie odpowiadało cechom przez nas lubianym. Ciekawostką jest, że Jerzy to imię, które niegdyś w Grecji pod postacią Georgusa, oznaczało pracownika na roli, a z kolei Mateusz to imię biblijne, oznaczające dar od Boga.

Teoforyczne imię

Ludzie pobożni bardzo lubią nazywać swoje dzieci imionami, które w jakiś sposób nawiązują do ich wiary. Do takich imion należy na przykład Bożydar, Bogusław i Bogusława, Bogumił i Bogumiła czy Krystian, będący bezpośrednim tłumaczeniem słowa “chrześcijanin”. Imiona odnoszące się do bóstw były popularne również w nawiązaniu do mitologii greckiej i rzymskiej, na przykład Apolinary, Apolonia i Apoloniusz to nawiązanie do Apolla, Dionizy do Dionizosa, a Marcin do rzymskiego boga wojny, Marsa. Mitologia egipska dała nam takie imię jak Izydor, który nawiązuje do egipskiej bogini płodności i opiekunki rodzin, Izydy. O ile greckie, rzymskie i egipskie wersje imion pochodzą z czasów starożytnych, te polskie mają swoje korzenie w średniowieczu. W 966 Polska oficjalnie została ochrzczona, jednak faktem jest, że chrzest przyjął wówczas tylko Mieszko I i jego dwór. Chrystianizacją kraju zajął się nieco później jego syn i pierwszy koronowany król Polski, Bolesław Chrobry. To właśnie wtedy chrześcijaństwo zaczęło być w Polsce najważniejszą wartością w życiu społeczeństwa, a sytuacja ta miała nie zmienić się przez cały czas trwania średniowiecza. O ile w renesansie i baroku, Kościół przeżywał kryzys, pięć stuleci okresu średniego wywarło wielki wpływ na historię kraju. To właśnie wówczas ludzie zaczęli nazywać swoje dzieci imionami, które nawiązywały do Boga, aby oddać mu cześć. Znaczenia imion można znaleźć w internecie za darmo.