Samodzielna regulacja światła w samochodzie i inne elementy wpływające na bezpieczeństwo

Coraz częściej słyszy się o tym, że jedną z większych bolączek na polskich drogach są wadliwie ustawione światła. Można się o tym przekonać, bo wiele aut nadjeżdżających z przeciwka nas oślepia. Za ten fakt odpowiada przede wszystkim niedbalstwo, co może być nie tylko uciążliwe dla innych uczestników ruch, ale i bardzo niebezpieczne. Na całe szczęście regulację świateł w aucie jesteśmy w stanie przeprowadzić nawet na własną rękę. W niniejszym tekście pokażemy, jak ustawić światła w samochodzie na ścianie samemu. Zatem nie pozostaje już nic innego, jak tylko zaprosić zainteresowanych do lektury.

Jak to już zostało wspomniane na ograniczoną widoczność, podczas jazdy niemały wpływ mają wadliwie ustawione światła. Smutne jest to, że o tym fakcie wielu kierowców przypomina sobie dopiero w momencie udania się na obowiązkowy przegląd stanu technicznego pojazdu.

Samodzielne ustawienie świateł, czyli jak się do tego zabrać?

Warto na wstępie nadmienić, że ustawianie świateł nie jest skomplikowaną czynnością. Jednak podczas jej realizacji warto się skupić, ponieważ nieprzemyślane ruchy bezpośrednio oddziałują na poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Zatem jak ustawić światła w samochodzie na ścianie samemu?

Czynności pozwalające prawidłową regulację oświetlenia:

  • ustawiamy pojazd ok. 10 metrów od ściany. Ważne jest , aby auto było na równej powierzchni,
  • następnie zapalamy światła drogowe i dajemy korektor pochylenia w pozycji neutralnej,- podjeżdżamy do ściany i zaznaczamy miejsce, gdzie odbija się środek reflektorów,
    ponownie odjeżdżamy na wskazane 10 m od ściany,
  • sprawdzamy wartość pochylenia świateł na reflektorze, warto tu dodać, że każdy procent to granica i cienia musi znajdować się 10 cm poniżej zakreślonych wcześniej punktów na ścianie,
  • odstępstwa od normy można wyregulować pokrętłami, korzystając z klucza lub też wkrętaka.

Tego typu działania trzeba dokonywać, jak się ściemni, gdyż ułatwia to proces korekcji. Należy zadbać o to, aby zbiornik paliwa był pełny, a sam pojazd pusty. Trzeba też wcześniej skontrolować ciśnienie w oponach.
Optymalnie wyregulowane oświetlenie to nie wszystko

Trzeba sobie również uzmysłowić, że do właściwego poziomu widoczności naszych lamp sporo do powiedzenia ma ich poziom czystości. Do tego z biegiem czasu szyby reflektorów z czasem matowieją. Dzieje się tak, zwłaszcza kiedy zrobione są one z tworzywa sztucznego. Warto zatem je wypolerować stosując do tego celu dedykowane środki chemiczne i odpowiedni sprzęt. Dopiero to wszystko zebrane w jedną całość pozwala nam zachować oświetlenie na takim poziomie, aby gwarantowało nam najwyższe bezpieczeństwo.