Czy płyta OSB może być przechowywana na deszczu?

Płyta OSB to jeden z najczęściej stosowanych w budownictwie , wykończeniach i meblarstwie materiałów drewno pochodnych. Ze względu na jej właściwości często stosowana jest w roli warstwy poszycia dachowego, na przykład przy stropach lub podłogach na drewnianych legarach.

Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Boards) powstała w wyniki sprasowania pod wysokim ciśnieniem i poddania wysokiej temperaturze wiór drzewnych o podobnych (lub takich samych) kształtach i wymiarach. Są to najczęściej wióry sosnowe lub świerkowe, które łączone są za pomocą specjalnych klejów i wodoodpornej żywicy syntetycznej.

Rozróżnić można kilka typów płyt OSB. Płyta OSB 1 i płyta OSB 2 to materiał podatny na wilgoć, dlaczego przeznaczona jest do stosowania wewnątrz budynków. Jeśli mamy w planach wystawienie jej na działanie warunków atmosferycznych, należy wcześniej poddać płytę dodatkowej konserwacji i zabezpieczyć odpowiednim lakierem ochronnym.

Płyta OSB 3 i płyta OSB 4 to wodoodporny materiał, który nie chłonie wilgoci, dlatego bez przeszkód można stosować je na zewnątrz, na przykład w budownictwie szkieletowym, do zabudowy schodów, podłóg, stropów i ścian. Z obu płyt wykonać można także ogrodzenia, szopy i inne budynki gospodarcze, domki rekreacyjne, podesty, altany i pomieszczenia. Przydają się również w roli konstrukcji przeznaczonych do zalewania zbrojenia betonem, służą też do zaślepiania otworów w budynku podczas budowy.

Płytę OSB przechowywać można zgodnie z jej właściwościami. Czyli płyty OSB 1 i 2 (jeśli nie są dodatkowo zabezpieczone) nie poleca się zostawiać na zewnątrz, wystawiając je na działanie czynników zewnętrznych. Generalnie żadna płyta nie powinna zostać wystawiona na zewnątrz. Lepiej postawić ją w wentylowanym, zamkniętym pomieszczeniu, gdzie wilgotność nie przekroczy poziomu 15%.

Nawet w przypadku płyt OSB 3 i OSB 4 przy przechowywaniu na zewnątrz warto zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie. Dobrze spisują się tutaj wszelkie impregnaty do drewna, najlepsze są te wykonane na bazie oleju, ale pod warunkiem, że nie zawierają soli i zapewniają wysoką wchłanialność.