Chrapanie: 5 dobrych nawyków, aby przestać chrapać.

Mruczenie kota, śpiew świerszczy – są odgłosy, które kierują nas prosto w ramiona Morfeusza. A są jeszcze inne. Prawie połowa Polaków powiedziałaby, że ich sen zakłóca chrapanie współmałżonka. Jeśli obie płcie mają skłonność do chrapania, to przeważa mężczyzna, głównie ze względu na korpulencję. Tak więc panowie, oto kilka cennych wskazówek, aby oszczędzić odpoczynku swojej bratniej duszy (lub sąsiadów z kempingu tego lata).

Uważaj na swoją wagę i dietę.

Nadwaga jest jedną z głównych przyczyn chrapania. W rzeczywistości, jeśli masz nadwagę, tkanka tłuszczowa również zalega w gardle, uciskając drogi oddechowe. Powietrze nie cyrkuluje prawidłowo, a Ty chrapiesz. Uprawiaj regularną aktywność fizyczną i dbaj o swoją dietę! Szczególnie wieczorem nie jest wskazane spożywanie dużych posiłków, a w szczególności unikanie produktów mlecznych, które zagęszczają drogi oddechowe podczas trawienia. Jeśli masz trudności z regulacją siebie, nie wahaj się wezwać dietetyka.

Unikaj nadmiaru alkoholu i tytoniu.

Nadmiar alkoholu, ze względu na jego działanie rozszerzające naczynia krwionośne, nadmiernie rozluźnia mięśnie gardła. Mięśnie te, już rozluźnione podczas snu, są jeszcze bardziej rozluźnione po wypiciu o jeden drink za dużo. Przestrzeń z tyłu języka staje się bardziej ograniczona i powietrze krąży z trudem pomiędzy języczkiem, podniebieniem miękkim i ścianą gardła. Powoduje to słyszalne drgania tkanek miękkich, co nazywane jest chrapaniem. Tytoń podrażnia drogi oddechowe, powodując ich obrzęk i zwężając przestrzeń, w której krąży powietrze.

Uporządkuj swój dom.

Przyczyną chrapania może być również niedrożność nosa. Może to być spowodowane przez niektóre alergeny, takie jak kurz, pleśń lub sierść zwierząt domowych. Odkurzaj regularnie, zwłaszcza w sypialni, i często zmieniaj poszewki na poduszki. Unikaj dywanów i nie zapominaj, że zasłony również powinny być prane od czasu do czasu. Wszystko po to, aby unikać mikro grzybów. Wreszcie, zbyt suche powietrze może również powodować niedrożność nosa: korzystne może być zastosowanie nawilżacza.

Znajdź właściwą pozycję do spania.

Spanie na plecach jest dobre dla Twojego kręgosłupa, ale nie jest to dobra pozycja dla chrapiących. Uciska drogi oddechowe. Istnieją pasy przeciw chrapaniu o tym samym działaniu. Podniesienie szyi i głowy za pomocą dwóch poduszek lub książka pod materacem może również pomóc zmniejszyć chrapanie.

Skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

Wreszcie, chrapanie może być nieodłącznym elementem bezdechu sennego, zjawiska, które dotyka 5% populacji francuskiej. Polega na mimowolnych przerwach w oddychaniu w nocy, a w niektórych przypadkach może powodować powikłania kardiologiczne. Najlepiej skonsultować się z laryngologiem lub zlecić badania przesiewowe w laboratorium w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Specjalista będzie również w stanie określić, czy chrapanie jest spowodowane zbyt długim podniebieniem miękkim i zasugerować zabieg laserowy.